Psychologická péče o pacienty s roztroušenou sklerózou: Klíčová role psychoterapie

ruzickova

Roztroušená skleróza (RS) není jen fyzická diagnóza – přináší i psychickou zátěž. Oznámení diagnózy chronického onemocnění může vyvolat širokou škálu emočních reakcí – od popírání a hněvu po úzkosti a strach z budoucnosti, smutek i depresi, po smíření a adaptaci na novou situaci. Psychoterapie proto hraje v procesu vyrovnávání se s nemocí zásadní roli. Pomáhá pacientům nejen zvládnout prvotní šok z diagnózy, ale také hledat způsoby, jak si s RS udržet plnohodnotný a smysluplný život.

Přijetí diagnózy je individuální proces, kterým si každý prochází vlastním tempem. Psychoterapie poskytuje bezpečný prostor ke sdílení emocí, myšlenek a učí lépe zvládat stres.  Pomáhá předejít rozvoji úzkostí a depresivních stavů, které mohou nemoc doprovázet a dále zhoršovat.

Komplexní přístup k RS zahrnuje nejen biologickou léčbu, fyzioterapii, ale i psychoterapii. Součástí pravidelné psychoterapie je léčba psychických traumat, osvojení strategií zvládání stresu a koučink zdravého životního stylu. Pacienti MS centra mohou těžit například z mindfulness přístupů nebo pravidelného cvičení jógy, které prokazatelně zlepšuje spánek, svalový tonus, sfinkterové potíže, mírní únavu, depresi a pomáhá snižovat úzkost. Aktivní péčí o svou psychickou pohodu pacient zároveň pozitivně ovlivňuje i průběh onemocnění a získává lepší kontrolu nad svým životem.

Klíčem k psychické pohodě není boj s nemocí, ale její přijetí jako výzvy k pozitivním změnám a hledání cest, jak si i s RS udržet radost ze života. Psychoterapie pomáhá pacientům převzít aktivní roli v péči o sebe, najít vnitřní rovnováhu a vytvořit si život, který bude dávat smysl – navzdory diagnóze.

Autorka textu: PhDr. Eva Růžičková, psychoterapeutka a lektorka jógy, terapieeva@gmail.com, RS centrum FN Motol Praha

Článek navazuje na seminář „Roztroušená skleróza v životě pacienta“, který pořádalo RS centrum FN Motol 4.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email