Radomíra Charvátová

Co mám ráda a co dělám, když nepracuji?: Mám ráda svoji rodinu a přátele, chození po horách, burčák z Pálavy, šulánky od babičky, básničky od Jana Skácela a osobnost papeže Františka.
 

Narodila jsem se v roce 1970 v Brně, dětství jsem prožila ve vesničce Maršov. Vystudovala jsem Právnickou fakultu v Brně a pokračovala jsem v externím studiu v oboru římské právo, jehož součástí byla i výuka studentů. Po té jsem pracovala jako kurátorka mladistvých. Od roku 2007 pracuji jako právnička v neziskové organizaci Národní centrum pro rodinu v Brně. Od svých 27 let jsem pacientkou s roztroušenou sklerozou. Mám dvě děti teenagerského věku. Zhruba od roku 2000 se snažím prostřednictví Rosky Brno pomáhat pacientům s touto nemocí. Díky pomoci přátel se mi splnil sen o uspořádání několika benefečních koncertů, stala jsem se spouautorkou dvou knih pro pacienty a naplánovala a vyrazila s dalšími pacienty s RS na expedici Kilimanjaro 2010.

Články autora

Děvčátko se sirkami

„Svíčičky stoupaly výše a výše, viděla již jen hvězdičky na obloze; jedna z nich spadla dolů a učinila za sebou světlou cestičku. „Nyní někdo umírá!“

Číst více »

Ataka

Ataka znamená jakékoliv nově vzniklé neurologické příznaky či podstatné zvýšení intenzity těch stávajících, avšak nezávisle na zvýšené teplotě nebo infekčním onemocnění. Měly by trvat nepřetržitě déle jak 24 hodin. Dalším kritériem pak je, že od poslední atak měl uběhnout alespoň měsíc.

Číst více »

Makronky (Radomíra Charvátová)

Každým rokem se snažím péct vánočku. Receptů mám povícero, jeden i po svém dědečkovi – pekaři, další hledám v knihách a shlížím opakovaně i na videích na You tube. Nad výsledkem však mohu pronést jen starozákonní větu: „ Vanitas vanitatum, et omnia vanitas – Marnost nad marnost, všechno jen marnost.”

Číst více »

Lev v borůvčí (Radomíra Charvátová)

Sedím v borůvčí, nade mnou modrá obloha, vůně lesa a všude kolem borůvky, které lákají k nacpání do pusy. Vracím se o několik desetiletí zpět a připadám si jako malá holka. Mé dvě dospívající ratolesti sedí v houštinách vedle mne a všichni radostně mlsáme. Večer borůvkové knedlíky a všechny starosti jsou zapomenuty. Idylka z prázdninového týdne v Jeseníkách.

Číst více »

Advent (Radomíra Charvátová)

Čas očekávání, čas ticha, čas pečení cukroví, čas dárků, svařáků na vánočních trzích a setkávání s přáteli. Mám ráda tyto jedinečné dny a nenechám si je kazit ani tím, že již v říjnu objevuji vánoční výlohy, Santa Clause se soby a že z reproduktorů zaznívají reklamy na zboží možné i nemožné. Pro mne jsou tyto dny výjimečné a společně s RS, mou věrnou společnicí, je prožívám už 17 let.

Číst více »