Search
Close this search box.

Noční směny zvyšují riziko roztroušené sklerózy

LIDOVÉ NOVINY, Mladým lidem, kteří pracují v nočních směnách, hrozí podstatně vyšší riziko rozvoje roztroušené sklerózy než jejich starším kolegům. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovali vědci ze švédského Karolinského institutu. Informoval o tom švédský zpravodajský server The Local...

Mladým lidem, kteří pracují v nočních směnách, hrozí podstatně vyšší riziko rozvoje roztroušené sklerózy než jejich starším kolegům. Vyplývá to ze studie, kterou vypracovali vědci ze švédského Karolinského institutu. Informoval o tom švédský zpravodajský server The Local.

“Naše analýzy ukazují významné propojení mezi nočními směnami v mládí a četností výskytu roztroušené sklerózy,” uvedla v prohlášení Anna Hedströmová, která za výzkumem stála.

V rámci práce, kterou zveřejnil lékařský magazín Annals of Neurology, vědci porovnali údaje dvou studií věnovaných švédské populaci. Jedna se týkala všech nově diagnostikovaných případů roztroušené sklerózy od roku 2004 a další pak skupiny 5129 lidí, kteří již onemocněním trpí, a zevrubně kontrolované skupinky 4509 lidí. Všichni sledovaní byli ve věku od 17 do 70 let a vědci se jich dotazovali na pracovní život a také na to, zda pracovali v nestandardních hodinách.

Tým odborníků následně porovnal výskyt roztroušené sklerózy mezi subjekty výzkumu v návaznosti na jejich pracovní směny v časovém intervalu od 21:00 do sedmi hodin ráno.

Výsledek byl podle vědců šokující. V obou skupinách odborníci zjistili, že ti, kteří pracovali delší dobu přes noc ještě před dvacátými narozeninami, vykazují vyšší riziko rozvoje roztroušené sklerózy ve srovnání s těmi účastníky výzkumu, kteří noční směny nikdy neměli. Biologické hodiny dostávají zabrat

Vědci se domnívají, že narušení cirkadiánního rytmu osob nebo denního cyklu čilosti spolu s úbytkem spánku může ovlivnit rozvoj roztroušené sklerózy. Cirkadiánní rytmus je jeden z biorytmů, tedy periodického kolísání aktivity jedince.

“Při směnné práci dostávají vaše biologické hodiny zabrat a vy máte nižší kvalitu spánku. Obě tyto věci mají prokazatelný dopad na imunitní systém,” vysvětlila Hedströmová. Dodala, že její tým pracoval s hypotézou, že noční směny mohou zvýšit riziko roztroušené sklerózy. Vědci byli ale překvapeni, že jen práce přes noc před dvacátým rokem věku má nějaký dopad na rozvoj této nemoci.

Hedströmová připomněla, že podobné výsledky měly i jiné studie. Například obezita v mladém věku zvyšuje riziko roztroušené sklerózy, zatímco v pozdějším věku nemá na nemoc vůbec žádný dopad.

Dřívější výzkumy mimo jiné ukázaly, že práce přes noc a směnný provoz obecně zvyšují nebezpečí výskytu kardiovaskulárních chorob, rakoviny a nefunkčnosti štítné žlázy. Narušený denní rytmus a absence pravidelného spánku totiž ovlivňuje celý imunitní systém.

Při roztroušené skleróze napadá imunitní systém lipoprotein myelin, který je ochranným tukovým obalem nervových vláken. Následkem toho se nervové signály ztrácejí, zpožďují a narušují, což vede k problémům s koordinací, mluvením a zrakem. Tato takzvaná autoimunitní nemoc postihuje přibližně jednu osobu z tisíce.

Zdroj: URL| http://relax.lidovky.cz/nocni-smeny-zv…ravi.asp?c=A111018_223621_ln-zdravi_kim

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email