Search
Close this search box.

Dostat se na hudební festival bude pro hendikepované lidi mnohem jednodušší

Nadace OKD a Nadační fond pro podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením (NFOZP) spojili své síly s pořadateli čtyř prestižních festivalů a připraví na nich pro vozíčkáře i jinak znevýhodněné návštěvníky servis, který jim umožní užívat si hudby plnými doušky. Kromě toho budou na akcích podporovat chráněné dílny. To vše na Colours of Ostrava, United Island v Praze, plzeňské Živé ulici a hlučínské Štěrkovně...

Dostat se na hudební festival bude letos pro hendikepované lidi mnohem jednodušší než dříve.

Nadace OKD a Nadační fond pro podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením (NFOZP) spojili své síly s pořadateli čtyř prestižních festivalů a připraví na nich pro vozíčkáře i jinak znevýhodněné návštěvníky servis, který jim umožní užívat si hudby plnými doušky. Kromě toho budou na akcích podporovat chráněné dílny. To vše na Colours of Ostrava, United Island v Praze, plzeňské Živé ulici a hlučínské Štěrkovně.

Každá akce bezbariérové nadační tour bude svým přístupem k hendikepovaným ojedinělá. Pořadatelé Colours se musí při zajištění bezbariérovosti vyrovnat s náročným průmyslovým terénem Dolní oblasti Vítkovic, kam se letos festival přesouvá, chystají také bezbariérové taxíky na dopravu z nádraží nebo do hotelu. Atrakcí United Islands se zase stane plošina, která bude vozíčkáře spouštět z Karlova mostu na Kampu. Organizátoři Štěrkovny Open Music chtějí do areálu přivézt hendikepované z nedalekého Rehabilitačního ústavu v Hrabyni, kteří se jen tak za kulturou nedostanou. V Plzni doplní program vystoupení kapely The Tap Tap, ve které hrají studenti se zdravotním hendikepem. O doprovodné aktivity se postarají chůdaři či obří loutky pod křídly sdružení ArtPrometheus.

Uprostřed každého festivalu vyroste také unikátní bezBAR, tedy přírodní nálevna, v níž budou hosty obsluhovat vozíčkáři. Mezi nimi se objeví i Muž roku 2009 Martin Zach, který krátce po výhře v této soutěži ochrnul.

Festivalové areály nabídnou také prostor pro prodej výrobků chráněných dílen. Na každé akci nabídne své výrobky šest organizací, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením. Nadace OKD spolu s NFOZP se zdravotním postižením představí také v Česku ojedinělý web www.pracepostizenych.cz, kde své produkty nabízejí chráněné dílny z celé republiky.

Základní informace o festivalech bez bariér

United Islands České spořitelny, www.unitedislands.cz
Termín: 21. – 23. 6. 2012
Místo: Praha

Málokterá kulturní akce rozzáří Prahu tak jako festival United Islands. Na čtyřech vltavských ostrovech vystoupí 100 kapel z 15 zemí, připraveny jsou také nehudební scény a klubová vystoupení.

Hlavními taháky jsou kromě úžasné atmosféry holandská stálice evropské taneční scény Kraak and Smaak, objev anglické klubové scény Haight Ashbury, kultovní newyorský kytarista Popa Chubby nebo jedna z nejrychlejších cimbálovek na světě Cimbaliband.

Colours of Ostrava , www.colours.cz
Termín: 12. – 15. 7. 2012
Místo: Ostrava

Dnes již legendární mezinárodní hudební festival world music se letos přesune z prostředí Černé louky a Slezskoostravského hradu do postindustriálního prostoru Dolní oblasti Vítkovice. Tento evropsky památkově chráněný areál bývalého dolu, železáren a huti se mění na vzdělávací, kulturní a společenské centrum, které nemá v Česku obdoby.

Hlavními hvězdami jedenáctého ročníku budou světoznámá Islanďanka Björk, kanadská zpěvačka a skladatelka Alanis Morissette, fenomenální americký zpěvák Bobby McFerrin, „nová Edith Piaf“, francouzská zpěvačka ZAZ a americká zpěvačka, tanečnice a performerka Janelle Monáe. Spolu s nimi se představí desítky dalších hostů, od pozoruhodných kapel z celého světa až po českou hudební špičku reprezentovanou například Michalem Prokopem, Danem Bártou, Lenkou Dusilovou nebo kapelami Charlie Straight, Laura a její tygři, Mňága a Žďorp, Buty nebo Krásné nové stroje. Generální partner: Česká spořitelna.

Štěrkovna Open Music, www.sterkovnamusic.com
Termín: 3. – 4. 8. 2012
Místo: Hlučín

Festival Štěrkovna Open Music je ve srovnání s ostatními nejmenší, na Hlučínsku ho však již roky považují za největší hudební událost v regionu.

Letos potěší diváky například kapely Mandrage, Wohnout, Yo Yo Band, Traband, Rybičky 48, Citron nebo znovuobnovená Jasná páka s Davidem Kollerem.

Živá ulice, www.zivaulice.eu
Termín: 9. – 12. 8. 2012
Místo: Plzeň

Multižánrový festival, jehož cílem je oživit léto obyvatelům i návštěvníkům Plzně divadlem, hudbou a happeningy. Nástupce osmnácti ročníků festivalu Na ulici přináší do západočeské metropole coby největší akce Plzeňského kraje hudbu, divadlo, vzdělávací projekty i program pro rodiny s dětmi či obří pískoviště pro ty nejmenší. Slibně zní nápady pořadatelů na uspořádání festivalu polévky (prvního v Česku) a vytvoření plzeňského Hyde Parku, tedy zóny určené na setkávání lidí a výměnu názorů.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email