Search
Close this search box.

Léčba konopím bude dostupnější

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček sdělil, že léčba konopím bude v Česku dostupnější zřejmě už od léta 2015. Pravděpodobně od června 2015 by mohla platit nová konopná vyhláška, která rozšíří spektrum povolených druhů konopí a zvýší jeho limit pro pacienta z 30 na 180 gramů

Léčba konopím je v ČR legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Na lékařský recept si ho koupilo jen deset pacientů, většina tak je dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky. Ministerstvo zdravotnictví ČR (MZ ČR) dokončuje změnu konopné vyhlášky. Z hlediska mezinárodních vztahů se ministerstvu podařilo domluvit úzkou spolupráci s Izraelem, kde v této oblasti jsou velmi daleko.

Na využití konopí k léčbě mají čeští lékaři rozdílné názory, někteří ho podporují, jiní soudí, že mají dostatek klasických léčebných prostředků a konopí nepotřebují. Konopí je k dostání jen na elektronický recept, pacienti si ho tedy bez lékařského předpisu v lékárnách koupit nemohou.

Podle MZ ČR je odstup českých lékařů dán hlavně tím, že o této léčbě mají málo informací a nemají s ní žádné zkušenosti. MZ ČR dojednalo proto v Izraeli, že tam čeští odborníci přijedou na stáž a naučí se, v jakém dávkování a kterým skupinám pacientů léčebné konopí předepisovat. Tyto znalosti pak budou předávat kolegům v Česku.

Konopná vyhláška je nyní v připomínkovém řízení. Poté, protože se změnila pravidla z hlediska EU, musí ještě k notifikaci do Evropské komise, to zabere přibližně dva měsíce, od počátku června 2015 by mohla platit. Dosavadní vyhláška povoluje pouze jeden typ konopí, který dováží do Česka nizozemská firma. Rozšířením typů bude možné dovážet ho také z Izraele, pokud o to budou mít tamní exportéři zájem.

Na ulici, tedy načerno, se gram konopí kupuje za 150 až 250 korun, v lékárnách je gram dováženého konopí za 320 korun. V Česku už se uskutečnil jeden tendr také na domácího pěstitele léčebného konopí, který nabídl výrazně výhodnější cenu.

Pacientský spolek KOPAK prosazuje, aby léčebné konopí hradily zdravotní pojišťovny přinejmenším "sociálně slabým". Chtějí dát podnět Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL) ke stanovení úhrad, což budou moci udělat, jakmile konopná vyhláška vyjde.

Dne 4. 3. 2015 byla v Praze zahájena čtyřdenní konference, zaměřená na vzdělávání lékařů o využití léčebného konopí i modely zavádění této léčby v cizině. Konference přinese lékařům i pacientům poznatky o léčbě konopím.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email