Search
Close this search box.

Unie ROSKA oslavila 25. narozeniny a Světový den RS

Co je zajímavého na poslední středě v měsíci květnu? To vědí především pacienti trpící neurologickým onemocněním – roztroušenou sklerózou, přezdívanou skoro familiérně Ereska. Toto datum každý rok připomínáme na různých akcích. Je to vlastně Světový den RS, připomínaný na celém světě. Ukazujeme jako pacienti sobě i ostatním, co děláme sami pro sebe, jak nám pomáhají lékaři, třeba i zastupitelé a v neposlední řadě i sponzoři.

Jmenujeme se Unie ROSKA, v ČR je takových spolků 26. Ale zastřešuje je Unie ROSKA se sídlem v Praze. Právě ta na významné 25. výročí vzniku (tenkrát sdružení) uspořádala odpolední setkání v Kulturním centru Zahrada v Praze – Chodově. Pozváni byli zástupci všech spolků. I já jsem se zúčastnila s dalšími členy a naší vedoucí, která je zároveň i členkou Výkonné rady v Praze.

Po příjezdu do Prahy se řidiči podařilo najít místo na zaparkování docela blízko Kulturního centra Zahrada. Po příchodu jsme měli ještě do začátku akce čas, tak jsme se v místní kavárně občerstvili každý podle chuti. Ale v sousedícím sále se pilně pracovalo nejen na přípravách projekce na promítání, ale také cen pro oceněné členy jednotlivých spolků. Připravovala se tombola, kde bylo plno hodnotných cen. Na toto odpoledne přišel pan Dalibor Gondík, známý herec a moderátor, který celý program moderoval, a to velmi pěkně. Líbilo se mi, že byl vtipný, pohotový a velice ohleduplný.

Dostavil se i předseda KDU – ČSL, místopředseda vlády pan MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D, který je též pacientem s touto nemocí. Pozdravil naše jednání, popřál všem „hlavně zdraví“ a musel se vzdálit. Z Olomouce přijel pan profesor MUDr. Jan Mareš, Ph.D., významný neurolog, velice sympatický a skromný lékař, který je medicínským garantem Unie ROSKA. Ve svém vystoupení se dotkl některých problémů týkajících se této nemoci, všem nám popřál příjemné odpoledne; potom odpovídal mimo pořad všem, kteří se na něj obrátili s dotazem, nebo žádost o radu. Náměstkyně ministra zdravotnictví JUDr. Lenka Teska Arnoštová, Ph.D., která věnuje ve své agendě mnoho pozornosti pacientským organizacím, přišla v doprovodu Mgr. Jany Hlaváčové ze SMS.

Potom se nám představila Výkonná rada Unie ROSKA a její členové popřáli své Uniie všechno nejlepší k 25. narozeninám. Mezitím na plátně běžely fotografie od zrodu Unie až po dnešní dobu – čili 25 let. Fotografie z některých aktivit regionálních Rosek jenom krátce komentovali někteří účastníci. A po ukončení tohoto bodu vypuklo oceňování vedoucích a některých členů jednotlivých spolků z celé ČR. Bohužel se někteří z různých důvodů nezúčastnili, ale asi 19 spolků své zástupce mělo. Všichni vyhodnocení získali Ocenění za obětavou nebo dlouholetou práci pro Rosku, někteří ještě k tomu dárek – krásně zdobené perníkové srdce ve vkusné krabičce. Někteří z oceněných odpovídali na připravené otázky, které pan Gondík vtipně komentoval a odlehčil tak někdy i trochu posmutnělou náladu.

Velké ocenění a největší srdce dostal i jeden ze zakládajících členů Unie ROSKA, pan Ing. Jaroslav Zika. Jeho zdravotní stav mu nedovolil žádný projev, ale rád přijal pozdravy a podání ruky od známých tváří. Během předávání ocenění bylo připraveno bohaté občerstvení. Všichni byli vyzváni, aby si posloužili, a bylo vidět, že chutnalo, a některým velmi. Většina z nás si zakoupila i více než deset lístků do tomboly, bohužel, mnozí z našeho spolku neměli velké štěstí. Ale úsměvné průpovídky na nevyhrávajících losech, ty stály i za víc. Po přestávce nám představily své umění tři dvojice v rokenrolovém tanci. Všechny účinkující jsme odměnili hlasitým potleskem. Taková obratnost, jistota a celý výkon, to bylo obdivuhodné.

A přišel zlatý hřeb večera, měli jsme možnost si poslechnout bezvadné vystoupení džezového sexteta. Starý, pravý džez, zastoupený rychlými rytmy, ale i bluesovými skladbami s jímavými melodiemi. Potlesk se ozýval za každým sólovým vystoupením i během skladeb. I po každé skladbě byl aplaus opravdu veliký – až bouřlivý. Složení tohoto orchestru nám během vystoupení představil jejich „šéf“, nejstarší člen skupiny – Luboš „Bob“ Zajíček. Seznámil nás i s méně známými nástroji, které tato hudba má mít. Známe piano, housle, altsaxofon, bas saxofon, zvláštní kytaru a místo trubky – kornet. Znáte? Tak teď už trochu ano. Bylo jedinečným zážitkem poslouchat tuto hudbu a pozorovat při ní jednotlivé hudebníky. Ten rytmus a radost ze hry, ale také vděk za potlesk. Pro mě, a určitě i ostatní to byl nezapomenutelný zážitek.

Tak takhle krásné odpoledne a večer jsme měli k 25. výročí založení Unie ROSKA v ČR a k Mezinárodnímu dni roztroušené sklerózy.

Eva Zavadilová (Roska Jihlava)

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email