Co přináší rok 2020 za důležité legislativní změny

2020

Rok se dvěma dvacítkami přinese řadu změn. Vybrali jsme pro vás pětici těch, které se nejvíc dotknou zdravotně znevýhodněných.

Nová výše důchodů

O zvýšení důchodů v roce 2020 rozhodla vláda. Základní výměra důchodu se zvýší o 220 korun a procentní výměry o 5,2 procenta. Dále se k procentní výměře připočítává pevná částka 151 korun. Navýšení bude individuální, pohybovat by se mělo mezi 617 a 1137 korunami.

Více: https://www.kurzy.cz/duchod/zvyseni-duchodu/

Elektronické neschopenky

E-neschopenky by měly fungovat od 1. ledna 2020. Lékaři budou informace o pracovní neschopnosti zaměstnance zadávat přímo do webové aplikace na ePortálu. Zaměstnavatelé tak nově nebudou od zaměstnanců přijímat žádosti o nemocenské a předávat je na ČSSZ.

Jen u pracovní neschopnosti delší než 14 kalendářních dnů pošle zaměstnavatel okresní správě nezbytné údaje, aby mohla být vypočítána nemocenská dávka.

Více: https://money.cz/dane-a-ucetnictvi/revoluce-evoluce-bude-od-ledna-2020-fungovat-elektronicka-neschopenka/

Limity na léky

Invalidní důchodci ušetří za doplatky na léky. Od Nového roku klesne roční limit, nad který jim pojišťovny vracejí část zaplacených doplatků, z pěti tisíc na pět set korun.

Vše o ochranném limitu u invalidů: https://www.vzp.cz/pojistenci/informace-a-zivotni-situace/regulacni-poplatky-a-ochranne-limity/ochranny-limit-u-invalidu

Další vlna EET

Nová fáze EET odstartuje na základě zákona o evidenci tržeb v květnu 2020. Dotkne se téměř všech podnikatelů. Elektronicky evidovat nebudou muset některé kategorie – mimo jiné nevidomí a hluchoslepí podnikatelé, kteří nezaměstnávají pracovníka bez zdravotního postižení.

Více: https://www.finance.cz/528107-eet-od-kvetna-2020/

Povinné čipování psů

Změny se nevyhnou ani psím mazlíčkům – včetně asistenčních a vodicích psů. Od 1. ledna 2020 mají majitelé povinnost opatřit psa čipem. Podle veterinárního zákona a nařízení EU o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu hrozí za nesplnění pokuta až do výše 20 tisíc korun.

Více: https://www.mesec.cz/clanky/povinne-cipovani-psu-od-ledna-2020-vse-co-potrebujete-vedet/

Zdroj inspirante.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email