Jan Borna aneb Dokreslení Janka

JanB

Dokumentární film o spoluzakladateli Divadla v Dlouhé, který by v těchto dnech oslavil šedesáté narozeniny. V roce 1992 Jan Borna onemocněl roztroušenou sklerózou, která mu čím dál, tím více ztěžovala život i práci. Přesto každý rok připravil novou inscenaci.

Dokumentární film o spoluzakladateli Divadla v Dlouhé uvede premiérově ČT ART 26. srpna od 20.00 hod.

Jan Borna (1960–2017) patřil k nejvýznamnějším osobnostem současného českého divadla. Jeho inscenace byly do značné míry autorské, často si sám psal scénáře nebo výrazně adaptoval předlohu. Specializoval se na tvorbu pro děti a na rodinné divadlo pro všechny generace.

K jeho nejúspěšnějším inscenacím patřilo divadelní setkání s Petrem Skoumalem a jeho dětskými písničkami Kdyby prase mělo křídla, které se v Divadle v Dlouhé hrálo od jeho založení v roce 1996 až do roku 2013 a dosáhlo téměř 300 repríz.

Legendární je také divadelní revue podle Malé vánoční povídky Ludvíka Aškenazyho Jak jsem se ztratil. Stejně úspěšné byly i Bornovy inscenace pro dospělé, zejména kabarety (Kabaret Vian-Cami, Kabaret Prévert-Bulis, Kabaret Kainar-Kainar) uváděné ve foyer Divadla v Dlouhé.Jeho poslední inscenací byly v roce 2016 Brechtovy Hovory na útěku.

Kromě divadelních textů psal Jan Borna také básně, v nakladatelství Větrné mlýny mu vyšly sbírky Malé prosby a Veselá čekárna, v nakladatelství Dybbuk Krajina nad parapetem, Na dosah, O lásce a o ničem a Psáno očima.

V dokumentu Radovana Táborského na Jana Bornu vzpomínají jeho kolegové z Divadla v Dlouhé (Hana Burešová, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš, Arnošt Goldflam), spoluhráč z doby jeho amatérských začátků v Divadle Vizita Jaroslav Dušek, bratr Jiří Borna, synové Matyáš a Šimon Bornovi a další.

Dokumentem provází Miroslav Táborský a básně Jana Borny doprovázené animacemi Karolíny Volfové, které vznikly na základě ilustrací Jaroslava Milfajta.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email