Search
Close this search box.

13. komnata Hany Robinson

Výstřižek

Zpěvačka, skladatelka a pianistka už řadu let bojuje s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje hybnost rukou. Jejím příběhem provází Monika Valentová.

Rodačka z Brna vystudovala Berklee College of Music v americkém Bostonu. Na kontě má spolupráci s Michalem Horáčkem, úspěšné autorské album Brouk v hlavě a brzy jí vyjde druhá deska. Vypadá to, že v jejím životě neexistují mollové tóny, ale to je pouhé zdání – už řadu let bojuje s roztroušenou sklerózou, která mimo jiné ovlivňuje hybnost rukou.

Nemoc jí byla diagnostikována v roce 2009, ovšem první vážnější ataku zažila už o čtyři rok dříve, v pouhých pětadvaceti. Neurolog jí tehdy poslal na magnetickou rezonanci, ale než přišly výsledky, odjela do Anglie, kde potíže zhruba po měsíci pominuly, takže to přestala řešit. V Anglii zůstala tři roky, zamilovala se a vdala. S britským manželem, který byl o deset let straší, se vrátila zpátky do rodného Brna. Plánovala rodinu a dařilo se jí i po profesní stránce. A pak se jednoho dne probudila a necítila pravou ruku…

Verdikt lékařů manžel neustál a ani ne rok po svatbě jí oznámil, že se chce rozvést. Od té doby Hanka žije a přemýšlí jinak. Uvědomuje si, že se může stát, že ji ruce přestanou nadobro poslouchat, ale nevzdává se. Hraje na piano, učí, zpívá, nahrává, koncertuje, sportuje. Pomáhá jí v tom nejenom její vnitřní síla a optimismus, ale i biologická léčba.

Nedávno se ovšem objevily další zdravotní problémy – začala trpět obrovskými bolestmi zad a nohou. Ukázalo se, že jde o chronický zánět pavoučnice. Arachnoiditida, jak se nemoc jmenuje, není v České republice skoro vůbec známá a doktoři si s ní nevědí rady. Hanka všechny informace čerpá ze zahraničních serverů a plánuje, že založí pacientskou organizaci, která by nás propojila se světem a hlavně pomáhala tam, kde je to potřeba.

Podívejte se ZDE na dokument o Hance Robinson, která se nemalou měrou podílí i na podpoře osvětových aktivit spojených s RS.

Foto: Česká televize

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email