Search
Close this search box.

Konference INSPO Online 2022 ukáže, jak technologie pomáhají lidem s různým zdravotním postižením či při psychických potížích

inspo_2019

Již 22. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se letos uskuteční jen v online podobě. Proběhne ve čtvrtek 3. listopadu od 10 do 12 hodin a odpoledne od 13 do 15 hodin na ni naváže Agora – vzdělávací akce o ICT pro uživatele s těžkým postižením zraku. Pořadatelé dnes zveřejnili program INSPO Online 2022, který představí řadu novinek usnadňujících život lidem se zdravotním znevýhodněním.

Projekt Slyším očima využívá brýle pro rozšířenou realitu. Neslyšící si brýle nasadí třeba při odchodu z domu. Vestavěné mikrofony snímají okolní zvuk a do zorného pole uživatele, který vidí skutečnost, promítají do brýlí například upozornění „Pozor, zvuk sanity zleva“. V případě, že se neslyšící setká s někým, kdo na něj začne mluvit, budou brýle řeč přepisovat a on uvidí titulky i výraz dotyčného, jako by na ně koukal v kině. 

Lidi s částečnou nebo úplnou ztrátou funkce dolních končetin jistě zaujme inovativni exoskelet Unilexa pro asistenci chůze.  

Nepanikař je název projektu, který začal vytvořením mobilní aplikace nabízející zdarma poskytnutí psychologické pomoci. Dnes jej tvoří také chatová a e-mailová poradna, online terapie i workshopy s tématem duševního zdraví.

Bezbariérové studio Kikiriki Games chce být příkladem dobré praxe a ukázat, že tým složený převážně ze zdravotně handicapovaných může obstát v tržním prostředí. Tvoří mobilní hry pro nevidomé, kterých je na trhu nedostatek. Jejich vývoj navíc vyžaduje dovednosti, kterými disponují zdravotně handicapovaní, ale nemají možnost je uplatnit na trhu práce. První hra “To the Dragon Cave” je už dispozici pro iPhone i Android!

O zkušenosti v oblasti zpřístupňování informací neslyšícím pomocí videopřekladů se podělí tým tlumočníků Deaf Friendly. Chce zároveň otevřít debatu o hlavních otázkách týkajících se videopřekladů do českého znakového jazyka.

Program doplní informace o tom, jak se IKEA jako zaměstnavatel otevírá lidem se zdravotním postižením, a přehled zvýhodněné nabídky softwaru, hardwaru a IT služeb pro neziskový sektor prostřednictvím projektu TechSooup Česká republika. 

Program konference je na www.inspo.cz/inspo-2022. Přednášky budou simultánně přepisovány a tlumočeny do českého znakového jazyka. Na konferenci není nutné se registrovat, veřejně dostupný živý přenos proběhne na Facebooku a YouTube. Odkazy ke sledování vysílání budou včas zveřejněny na webu konference a obvyklých konferenčních komunikačních kanálech.

Konferenci INSPO Online 2022 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity s přispěním BMI sdružení. Partnery konference jsou Nadace Vodafone ČR a Nadační Fond Českého rozhlasu, který konferenci INSPO podpořil ze sbírky Světluška. Mediálními partnery jsou ČTK Protext, portály Helpnet, Poslepu a Inspirante.

Zdroj: Helpnet.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email