Search
Close this search box.

Žádost o důchod můžete nově podat on-line

checklist-gaeae81743_1920

Od prosince 2023 můžete požádat o důchod online prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ „Žádost o důchod online“. Novinka se týká starobních, invalidních i pozůstalostních důchodů. Žádost o důchod tak můžete vyřídit z pohodlí domova bez nutnosti návštěvy úřadů. Tento projekt je spolufinancován z nástroje Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a má být dalším významným krokem k digitalizaci celé ČSSZ.

Jak online požádat o důchod?

Do žádosti se přihlásíte prostřednictvím:

  • Identity občana (eObčanka, bankovní identita, mobilní klíč eGovernmentu),
  • Přihlašovacích údajů k datové schránce, 
  • Identifikačního prostředku podle unijního nařízení eIDAS.

Do žádosti se automaticky načtou všechny pojistné doby a informace, které u vás ČSSZ eviduje. Ty si pečlivě zkontrolujte a doplňte ostatní požadované údaje. Případně vložte elektronické originály nebo skeny dalších dokumentů, které jsou nezbytné pro doložení nároku a výpočet výše vašeho důchodu. Jde například o vysvědčení o státní závěrečné zkoušce, vojenskou knížku nebo rodné listy děti. 

Nemusíte se obávat, žádost o důchod nabízí přehlednou nápovědu, která vám pomůže s vyplněním.

Naskenované dokumenty

Pokud přiložíte dokumenty pouze naskenované, může okresní správa v případě pochybnosti o pravosti požádat o:

  • jejich převedení autorizovanou konverzí (úplnému převedení dokumentu z listinné podoby do elektronické),
  • předložení originálu,
  • úředně ověřenou kopii v listinné podobě.

Rozpracovaná žádost

Rozpracovanou elektronickou žádost lze kdykoliv uložit a dokončit později, například když si potřebujete něco v klidu promyslet nebo když zjistíte, že vám některé dokumenty chybějí.

Posílání žádosti

Žádost můžete poslat přes ePortál ČSSZ z počítače, z mobilního zařízení nebo tabletu 24 hodin denně 7 dní v týdnu.

Další postup

Po odeslání žádosti obdržíte elektronicky potvrzení o jejím přijetí. Následná komunikace probíhá podle vaší volby v listinné podobě, e-mailem nebo prostřednictvím datové schránky. 

Odborná pomoc s vyplněním žádosti

Součástí žádosti o důchod online bude zcela nová služba „objednání schůzky s pracovníkem ČSSZ online“, a to s datem a časem podle vlastního výběru. V tento rezervovaný čas se pak přihlásíte do ePortálu, kde vám bude poskytnuta online podpora pro dokončení žádosti. K online hovoru potřebujete pouze mikrofon a reproduktor/sluchátka. Tato nová služba bude spuštěna v průběhu prosince 2023. 

Informativní důchodová aplikace (IDA)

Součástí novinky je také aplikace, díky které získáte informativní odhad výše starobního důchodu. Výpočet je orientační, ale i tak uvidíte, co ovlivňuje jeho výši. V aplikaci si můžete také zkontrolovat, jestli máte zaevidované všechny doby důchodového pojištění, a případně je pro účely odhadu doplnit nebo upravit. Dozvíte se také, kolik let důchodového pojištění vám ještě chybí. 

Základní informace o aplikaci si můžete prohlédnout na tomto videu.

Dotazník spokojenosti

Součástí nové služby je také „dotazník spokojenosti“, který bude spuštěn automaticky po odeslání vaší žádosti. V tomto dotazníku se můžete vyjádřit k jakékoliv funkci či navrhnout případné rozšíření služby.

Je možné podat žádost o důchod také písemně?

Ano, i to je stále možné„Pro ty, kteří preferují osobní sepsání žádosti, zůstane samozřejmě tato možnost i nadále zachována. Nově je možné i osobní sepsání žádosti na libovolné okresní správě, tedy již nikoliv pouze na té, která je pro žadatele příslušná podle místa jeho trvalého pobytu,“ dodává František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ.

Upozornění

Pokud jste již v minulých měsících podali na OSSZ tiskopis Uplatnění nároku na dávku důchodového pojištění z důvodu zachycení data pro přiznání předčasného starobního důchodu podle dřívějších zákonných podmínek, nemůžete v žádosti o důchod online toto datum uplatnit. Pro zadání dřívějšího data přiznání předčasného starobního důchodu na základě uplatněného tiskopisu je nutné osobní sepsání žádosti o důchod na vámi vybrané OSSZ.

Zdroj: Inspirante.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email