Změna Zákona o zaměstnanosti a pobočky společností v bydlišti zaměstnance

Paní Mgr. Radka Pešlová z Poradny NRZP ČR v Brně vypracovala právní stanovisko k možnosti zřízení pobočky společnosti v bydlišti osob se zdravotním postižením, kteří pracují z domova. Toto stanovisko zní...

Magistra Radka Pešlová z Poradny NRZP ČR v Brně vypracovala právní stanovisko k možnosti zřízení pobočky společnosti v bydlišti osob se zdravotním postižením (OZP), kteří pracují z domova. Toto stanovisko zní:

Od července 2012 je příspěvek (od Úřadu práce, který na OZP firma žádá) 8000 Kč vázán pouze na mzdové náklady na zaměstnance a jen na 75% jeho mzdy. Dříve tato celá částka mohla pokrýt 100% celkových mzdových nákladů a ještě i dalších souvisejících nákladů. Nově lze na ostatní náklady požádat o 2000 Kč navíc, ale ty se nevyplácí na domácké zaměstnance. Tyto 2000 Kč v zásadě dopokryjí náklady na mzdu zaměstnance. Firmy se snaží udělat z pracovní smlouvy na domácí zaměstnání smlouvu o zaměstnání na pobočce, kterou vytvoří firma u zaměstnance, který osobou se zdravotním postižením, v domácnosti.

Taková smlouva má ale vážná rizika, protože exekutor, finanční úřad, úřad práce i jiné kontrolní a exekuční orgány mohou navštěvovat pobočky organizace, což je například dané místo trvalého bydliště. Pobočky zaměstnavatele jsou vedeny ve veřejných registrech, například v obchodním rejstříku. Exekutor může, v případě problémů zaměstnavatele, exekuovat i majetek v místě pobočky, to je v bytě domácích pracovníků, pokud mají uzavřenou smlouvu o pobočce. Je důležité si uvědomit, že exekutor zabaví vše a teprve potom se dokazuje, co je majetkem zaměstnavatele a zaměstnance. Je velmi obtížné prokázat, že v domácnosti, ve které je pobočka zaměstnavatele, firmě – zaměstnavateli nepatří žádný majetek.

Důležité je také si uvědomit, že při zžízení pobočky je třeba mít se zaměstnavatelem i smlouvu o nájmu prostor a nábytku, spotřeby elektřiny, vody a podobně. Pravděpodobně málokdo si ale schovává doklady o koupi nábytku, aby u exekutora později prokázal, že konkrétní věci skutečně patří zaměstnanci, jako fyzické osobě, nikoli firmě…

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email