Aukce faksimile Vyšehradského kodexu, aukční portál Aukro 8.-15. března

Výtěžek z aukce bude věnován jednomu konkrétnímu pacientovi s RS, který bude vybrán ze soutěže Pošli to dál. Tato soutěž probíhá již 2 roky v Rádiu Impuls. Pokud bude výtěžek aukce vyšší než je finanční potřeba pro vybraného pacienta, bude podpořena psychoterapie. Konkrétně v MS centru na Karlově náměstí v Praze 2...

Nakladatelství a vydavatelství Tempus Libri, spol. s r.o. vydalo faksimile již několika manuskriptů, jež jsou úzce spjaty s našimi dějinami, resp. s naším územím (např. Velislavova bible, Bible kutnohorská, Strahovský evangeliář). Dalším rukopisem, jehož věrné umělecké faksimile Tempus Libri vydá, bude proslulý Vyšehradský kodex. Jedná se o manuskript, jehož faksimile již bylo kdysi vydáno, a to v roce 1970.

Vyšehradský kodex byl zhotoven ke korunovaci prvního českého krále Vratislava v roce 1085 nebo pro její připomínku o rok později. Od roku 2005 je národní kulturní památkou. Je to pravděpodobně nejcennější rukopis ve sbírkách českého státu. Rukopis z 11. století, který spočívá v trezorové místnosti Národní knihovny a není jisté, zda bude někdy ještě veřejně vystaven, si tak vážní zájemci budou moci pořídit i do soukromé knihovny.

Jde o mimořádně ikonograficky bohaté latinské evangelistarium psané na 108 pergamenových listech o rozměrech 320 x 415 mm. Jeho obrazové složky jej řadí mezi nejvzácnější iluminované rukopisy druhé poloviny 11. století v Evropě. Naprostou většinu rukopisu napsal jeden písař. Desky rukopisu jsou potaženy tkaninou s vyšitými zelenými rozvilinami s lístky a kvítky. Zadní deska Kodexu je rovněž potažena látkou, na kterou je přišita mandorla s trůnícím a žehnajícím Kristem.

Tempus Libri vydá faksimile Vyšehradského kodexu v počtu 199 číslovaných exemplářů pro celý svět. Cena faksimile činí 169 tisíc Kč včetně DPH. Jeden výtisk obdrží darem i Nadační fond IMPULS. Dražit budeme ve spolupráci s internetovým portálem Aukro od 1,- Kč, za mediální podpory našeho partnera Rádia Impuls. Začátek aukce bude 8.3.2013 od 9,00 hod a konec 15.3.2013 v 9,00 hod.

Výtěžek z aukce bude věnován jednomu konkrétnímu pacientovi s RS, který bude vybrán ze soutěže Pošli to dál. Tato soutěž probíhá již 2 roky v Rádiu Impuls. Pokud bude výtěžek aukce vyšší než je finanční potřeba pro vybraného pacienta, bude podpořena psychoterapie. Konkrétně v MS centru na Karlově náměstí v Praze 2.

Děkujeme všem, kteří se zapojí!

Váš Nadační fond IMPULS

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email