Očkování proti klíšťové encefalitidě u diagnózy roztroušená skleróza

Klíšťová encefalitida je onemocnění postihující centrální nervový systém (mozek a míchu), proti kterému neexistuje cílená léčba.

Je vyvoláno virem, jehož přenašečem v přírodě je klíště. Vzhledem k tomu, že je Česká Republika endemickou oblastí (oblast, ve které se onemocnění typicky trvale vyskytuje) a onemocnění může probíhat i velmi závažně (úmrtnost 1–2%) nabízí se logická otázka, zda se nechat očkovat.

Očkovací látka obsahuje inaktivovaný (usmrcený) virus klíšťové encefalitidy (Encepur©, FSME-Immun©). Cílem očkování je navození odpovědi imunitního systému proti možné infekci virem, což samozřejmě znamená aktivaci imunitního systému.

Aktivace imunitního systému ale v žádném případě není žádoucí z hlediska RS, protože znamená možnost zhoršení choroby. Očkování proto obecně není pacientům s RS doporučováno (kromě očkování proti 100% smrtelnému tetanu). Neexistuje však žádné závazné doporučení.

Stran klíšťové encefalitidy byl publikován odborný článek rakouských autorů, kde se zhoršující vliv očkování proti klíšťové encefalitidě neprokázal (jednalo se však o pouhých 15 pacientů a podána byla jen 1 dávka očkovací látka, zatímco pro dosažení dostatečné obranyschopnosti se podávájí v praxi celkem 3 dávky). Na druhou stranu jsou po tomto očkování popsány i jasné ataky RS, k čemuž zřejmě přispívá i to, že se jedná o virus, který napadá centrální nervový systém sám o sobě.

U pacienta s RS proto platí tím více pravidlo pečlivého zvážení rizika a prospěchu očkování. Očkování je sice ke zvážení u osob ve vysokém riziku infekce (např. lesnictví, zemědělství), ale při menších rizicích infekce je lépe raději pouze dodržovat běžná opatření k zabránění přisátí klíštěte (přenašeče) – dlouhé nohavice, rukávy při vycházce do přírody, repelenty.

V každém případě by jakékoliv očkování mělo proběhnout ve stabilní fázi choroby – tedy rozhodně ne v období ataky nebo těsně po ní. V době očkování nesmí být aktivní žádné infekční onemocnění jak u pacienta samotného tak i v rodině pacienta. Několik dní po očkování je nezbytné vyhnout se jakékoliv větší fyzické námaze (nejlépe zůstat několik dní doma).

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email