Search
Close this search box.

Cesta za duhou je poprvé online. Letos s tématem Rodina

CzD_pozvanka

Osmnáctý ročník výstavy autorů s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou je poprvé online. Na stránkách www.cestazaduhou.cz se uskuteční 11. 11. v 11 hodin slavnostní videovernisáž. Ta nabídne online prohlídku výstavních prostor, letošních děl umělců i rozhovory s jednotlivými autory. Těšit se můžete také na rozhovory s odborníky na tuto nemoc a dalšími lidmi, kteří jsou profesně s ereskou spjati.

Téměř dvě desítky umělců opět spojí jedno téma, letos je to rodina. „Dobře víme, jak podpora členů rodiny, pokud jsou v ní dobré vztahy, má vliv na pocit jistoty a bezpečí, na schopnost činit dobrá rozhodnutí, na schopnost odpíchnout se ode dna,“ říká prof. MUDr. Eva Kubala Havrdová, Csc., místopředsedkyně neuroimunologické sekce neurologické společnosti ČLS JEP.

Právě letos epidemická situace ukazuje, jak těžké může být zůstat odříznutý a sám a jak důležité je mít život naplněný něčím, co nás baví a co můžeme sdílet právě s blízkými. Jak k tomu říká Růžena Koutníková, jedenasedmdesátiletá autorka průvodní kresby celé výstavy: „Když mě něco napadne, kreslím si, hodně kytky. Taky mám psa Elinku. Ale hlavně si přeju, abych mohla být ještě nějaký čas zdravá a s dětmi, jinak nic nepotřebuju.“

Původní záměr vystavovat během listopadu v prostorách, kterými proudí davy lidí (letos tedy na Nové radnici, sídle Magistrátu hl. m. Prahy), zkomplikoval koronavirus. Nicméně kurátorka výstavy Tereza Nagyová už předtím vyrazila s kameramanem Janem Hrdým za autory a prostřednictvím videomedailonků nabízí niterný pohled do jejich života s diagnózou. 

Výstava Cesta za duhou má v České republice letitou tradici. Umožňuje autorům s roztroušenou sklerózou tvořit, setkávat se, možná se i pochlubit, zkrátka nebýt na nemoc sami. Jde o umění, ale zároveň nenásilnou osvětu a vzdělávání. 

Výstavu pořádá Revenium, z. s. za podpory CEROS, o. p. s., Nadačního fondu IMPULS, Unie ROSKA, Magistrátu hlavního města Praha a společnosti Merck, která je přední farmaceutickou a chemicko-technologickou společností působící v oblasti léčiv, přírodních věd a materiálů pro vyspělé technologie.

Podrobné informace najdete na www.cestazaduhou.cz a www.aktivnizivot.cz

Informace přinese také magazín neziskové organizace Revenium Inspirante.cz.


O projektu Cesta za duhou 

Pravidelné pořádání výstav děl nemocných s roztroušenou sklerózou Cesta za duhou začalo v roce 2001 ve starokatolickém sociálně pastoračním středisku Communio. Jako výstavní prostory jsou záměrně volena veřejně přístupná místa, kudy denně proudí kolemjdoucí. Cílem výstavy je, aby se o nemoci a pracích pacientů s roztroušenou sklerózou dozvěděli i lidé, kteří by běžně do galerie na podobnou výstavu nepřišli. Letos kvůli koronavirové pandemii je poprvé výstava divákům k dispozici online.

Kontakty:

Hana Potměšilová, předsedkyně spolku Revenium a koordinátorka projektu, tel: 724 073 027, hana.potmesilova@revenium.cz

Tereza Nagyová, kurátorka výstavy Cesta za duhou, tel: 775 633 730, tereza.nagyova@revenium.cz

www.cestazaduhou.cz

www.aktivnizivot.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email