Search
Close this search box.

Začala jsem se motat a zakopávat, popisuje pořadu HOVORY na Čro Plus začátek RS šéfka Sdružení mladých sklerotiků Anna Ryšavá

d1b92a589ae288ac9ed3b8637f4f532d

Roztroušenou sklerózu má v Česku necelých 20 tisíc lidí, ročně přibude další tisícovka. „U mě to začalo těsně před 30. narozeninami – začala mě brnět noha, začala jsem zakopávat,“ vzpomíná Anna Ryšavá „K to mu jsem se začala motat, měla jsem problém někam dál dojít, a tak jsem si myslela, že je to víc nemocí, ne jedna,“ dodává.

Ryšavá měla ale to štěstí, že se jí podařilo trefit na zkušeného lékaře, který si dokázal příznaky pospojovat a nakonec i stanovit správnou diagnózu.

Jako předsedkyně sdružení už ví, že se nemoc může u každého projevovat jinak. „Někdo měl ze začátku problémy plíživé, někdo dostal jakoby facku, protože z ničeho nic nemohl chodit,“ přibližuje.

Když se dozvěděla, že má roztroušenou sklerózu, měla doma dvě malé děti ve věku 10 a 7 let.

„To bylo asi to nejhorší, protože děti byly přesně v tom věku, kdy si s nimi chcete nejvíc užívat, už to nebyly jen ty povinnosti. Těšila jsem se, že budeme jezdit na kolo, na vodu, že už jsou to parťáci. Ale najednou, když mě diagnostikovali, tak jsem během roku byla téměř na vozíku. Byla jsem schopna dohromady ujít tak maximálně kilometr, takže to vypadalo špatně. Taky to bylo poměrně náročné na psychiku, protože jsem se bála, že si tento čas nebudu moci s dětmi užívat,“ přiznává své pocity.

Častěji onemocní mladé ženy

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Víc postihuje ženy než muže.

„Nejsem lékař, takže odborně vysvětlovat nedokážu. Zaujala mne jedna naše lékařka, která s námi jezdí na osvětové víkendy. Tvrdila, že ženský organismus je, z pohledu imunity, možná o něco složitější. Tím, že v těhotenství musí imunitu o něco oslabit. Když pak kojí, imunita je zas zesílena. Takže co je složitější, to se snáz rozbije, tvrdila tehdy,“ vzpomíná, ale nedokáže říct, jestli to bylo jen vtipné přirovnání, nebo pravda.

Rezková vidí problém ve věku nemocných, roztroušená skleróza totiž nejvíc postihuje mladé lidi mezi 20 až 40 lety. „Tedy ve věku aktivním, kdy dostudujete, chcete založit rodinu, chcete žít aktivně – a dostanete diagnózu, která rozhodně není příjemná,“ uzavírá.

Celý rozhovor pořadu Hovory najdete v audiu. Ptala se Naděžda Hávová.

Zdroj: irozhlas.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email