Search
Close this search box.

Lidé s RS zdolali přes 400 km na kolech

281821732_5340839412628322_7852749627899281615_n-min

Sdružení Sclerosis multiplex Nádej vzniklo na Slovensku s úmyslem pomáhat pacientům s roztroušenou sklerózou. Zmíněnou chorobou trpí i osobnosti, které stály v roce 2007 u zrodu sdružení. Patřil mezi ně MUDr. Roman Hudec (už bohužel nežije) a Dušan Hlinka, v současnosti patří mezi nejaktivnější Juraj Žilavý a Radovan Šulek. Jak uvádí web tohoto sdružení, na Slovensku žije v současnosti zhruba 11 tisíc osob, kterým lékaři diagnostikovali zmíněnou neurologickou chorobu. 

„Nádej měla ještě před začátkem epidemie koronaviru zhruba tisíc členů, jde nejen o samotné pacienty, ale i jejich příbuzné a přátele. Lidem s touto diagnózou se snažíme ulehčit život a zároveň se snažíme vytvářet podmínky, aby mohli žít plnohodnotný život,“ vysvětluje Jaroslava Valčeková, předsedkyně Sdružení Sclerosis multiplex Nádej. Nádej je od roku 20 14 také členem European Multiple Sclerosis Platform (EMSP).

V roce 2010 Nádej spustila provoz Chráněné dílny Scarabeus, v roce 2014 pak zahájila provoz i pobočka chráněné dílny v Trenčíně a roku 2019 v Žilině. Sdružení rovněž pravidelně organizuje rekondiční, ozdravné a školící pobyty stejně jako tradiční víkendovky. Sdružení Nádej je i pořadatelem akce „Od Tatier k Dunaju na bicykli aj napriek skleróze multiplex“. Letošní už 8. ročník byl rozdělen do pěti etap, jež vedly ze Štrbského Plesa přes Zuberec, Žilinu, Trenčín, Trnavu až do Bratislavy. Celkem 140 účastníků cyklojízdy zdolalo přes 400 kilometrů. „Letos jsme na trasu vyrazili 24. května, do Bratislavy jsme dorazili o čtyři dny později. Pacienti s roztroušenou sklerózou z České republiky se dosud cyklojízdy nezúčastnili. Už od prvního ročníku s námi sice jezdí Petr z Prahy, ten však roztroušenou sklerózou netrpí. Pokud by se objevil zájemce, který by chtěl příští rok s námi vyrazit na 9. ročník cyklojízdy, budeme velmi rádi. Věříme, že se zúčastní co nejvíce cyklistů a jízda pro nás bude stejnou výzvou, jako tomu bylo letos,“ dodala předsedkyně Sdružení Sclerosis multiplex Nádej.

Sagan: Je pěkné, jak se překonáváte

Mezi známé osobnosti, které podporují samotné sdružení i cyklojízdu Od Tatier k Dunaju patří i Peter Sagan, trojnásobný světový šampion v cyklistickém závodě jednotlivců a sedminásobný vítěz bodovací soutěže Tour de France, nejslavnějšího cyklistického závodu, jehož 109. ročník startuje tento týden. „Držím vám palce, aby vám to šlapalo. Je moc pěkné vidět, jak překonáváte sami sebe,“ povzbudil cyklistický šampion účastníky 8. ročníku akce. Ten devátý se uskuteční od 23. do 27. května 2023: cyklisté vyrazí ze Štrbského Plesa do Zuberce, cíle dalších etap budou v Povážské Bystrici, Podkylavě a Trnavě, do Bratislavy dorazí účastníci cyklojízdy 27. května.

Zdroj: inspirante.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email