Search
Close this search box.

Za pokladnou 16 stupňů, v šatnách 18. Vláda schválila nižší teploty na pracovištích

katowice-g67c8fdfbf_1920

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než dosud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle nařízení má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia.

V šatnách bude teplota moct spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Související

Dolů o dva stupně, méně svícení. Firmy chystají úspory na zimu, týkají se i zákazníků

Ilustrační foto - nakupování, taška, nákup, obchod, Albert, nákupní centrum, obchodní dům, supermarket, potraviny, ekonomika

“Hlavním důvodem návrhu je revidovat právní rámec ve vztahu k požadavkům na minimální teplotu na pracovišti s ohledem na současnou situaci, kdy v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině dochází k omezování a přerušování dodávek zemního plynu, kdy se předpokládá další nárůst a přetrvávání energetické krize,” uvedlo v důvodové zprávě k nařízení ministerstvo.

Současné stanovené teploty pocházejí z roku 2007. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) jeho úřad návrh konzultoval s hygieniky a srovnával s jinými zeměmi. Změna má podle návrhu vstoupit v platnost dnem vyhlášení nového nařízení vlády.

Pro různé třídy práce nařízení stanoví jak minimální, tak maximální teplotu. Změnu ministerstvo navrhuje u práce kategorie 1, tedy vsedě s minimální celotělovou aktivitou, a kategorie 2a vsedě s lehkou manuální prací rukou. U kategorie 1, kam spadá kancelářská, administrativní nebo laboratorní práce, navrhuje pokles z dosud minimální teploty 22 na 18 stupňů.

U kategorie 2a, kam spadají například řidiči, pokladní nebo montáž lehkých dílů, může teplota klesnout z 18 na 16 stupňů. Záleží ještě na způsobu ventilace a tepelném odporu oděvu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu kvůli energetické krizi už v srpnu navrhlo také zvláštní vyhlášku, podle které by se v případě výpadku dodávek plynu snížila teplota vytápění veřejných prostor. Například v centrálně vytápěných obývacích pokojích nebo kancelářích se má teplota snížit na 18 stupňů, ve školních učebnách na 19 stupňů.

Teploty stanovené podle třídy práce:

Třída práce*Dosavadní minimální teplotaSchválená minimální teplotaMaximální teplota
I20 °C18 °C27 °C
IIa18 °C16 °C26 °C
IIb14 °Cbeze změny32 °C
IIIa10 °Cbeze změny30 °C
IIIb10 °Cbeze změny26 °C
IVa10 °Cbeze změny24 °C
IVb10 °Cbeze změny20 °C
V10 °Cbeze změny20 °C

*definice třídy práce dle vlivu mikroklimatických podmínek

Zdroj: Aktualne.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email