Search
Close this search box.

V Galerii Mlejn vystavují výtvarná díla a fotografie lidé s roztroušenou sklerózou

DSC_4548

První výstava výtvarných prací pacientů s roztroušenou sklerózou se v ostravské galerii Mlejn konala v roce 2008. Vernisáž letošního ročníku výstavy nazvané Jsme, čím jsme se uskutečnila poslední listopadovou středu.

Roskaři se v prostorách Galerie Mlejn setkali po dvouleté odmlce, kterou způsobil covid. „Loni už jsme měli výstavu připravenou, rozhodnutí, že se nakonec neuskuteční, padlo až týden před vernisáží. Jde o předvánoční setkání lidí, kteří mají k sobě blízko. Ti, kdo svá díla ukazují na této výstavě, nejsou žádní Picassové, zato mají velké srdce a jsou schopní překonávat překážky,“ uvedl při vernisáži majitel Galerie Mlejn Eda Riedl.

Moderátorka Hana Potměšilová, která programem vernisáže provázela slovem, s úsměvem namítla, že z historie známe hodně příkladů, kdy se výtvarná díla dočkala uznání až s velkým zpožděním. „Takže třeba právě některý z obrázků, které si právě prohlížíte, může být takovou skrytou perlou,“ dodala Hana Potměšilová, předsedkyně představenstva Revenium, z. s., které společně s Roskou Ostrava a MS Centrem Neurologické kliniky ostravské Fakultní nemocnice výstavu pořádá.

Sandra Szczurová vystavuje už podesáté 

Už podesáté vystavuje své obrázky Sandra Szczurová. Lékaři jí diagnostikovali roztroušenou sklerózu před jedenácti lety. Nemoc ji upoutala na vozík, své obrázky zpočátku malovala pravou rukou. Když ji přestala poslouchat, naučila se malovat levačkou. Jak Sandra pro Inspirante tehdy uvedla, trvalo to přeučování dva roky. Ataky roztroušené sklerózy u ní nepolevily, spíš naopak. Když přišla o možnost malovat obrázky rukou, bere do úst štětec a vytváří je tímto způsobem. „Bylo to hodně náročné učení. Na plátno takhle malovat nemůžu, takže spíše vymalovávám různé obrázky. Ale už se pouštím i do lepení zmíněných kamínkových obrázků. Mám speciální pero na lepení. Při tvorbě pusou ovšem dost zatěžuji krční páteř, zabrat dostávají i oči, takže to nemůžu přehánět,“ vysvětlila Sandra Szczurová v rozhovoru pro Inspirante v roce 2020.

Ani na letošním ročníku výstavy Jsme, čím jsme nechybějí obrázky Bohdanky Hrabovské a fotografie Jiřího Tisovského. Bohdanka se tak na výstavě mohla pochlubit například obrázkem plachetnice, na kterém plachty nahradila motýlími křídly. „V posledním roce jsem se věnovala malování méně. Letos jsem se nechala inspirovat obrazem slavného Salvadora Dalího,“ vysvětlila Bohdanka Hrabovská. 

Jiří Tisovský vystavuje ve Mlejně například fotografie minaretu v Lednici, zámku ve slovenských Bojnicích či kostelíku na Prašivé v Beskydech. „Jsem už odkázaný na vozík, takže když vyrážím ven, mám foťák skoro pokaždé u sebe. A když se mi zdá, že by mohla vzniknout pěkná fotka, tak neváhám a fotím. Nejpřísnějším kritikem je přítelkyně Martina,“ dodává s úsměvem. Jiří Tisovský se s Bohdankou i svou přítelkyní Martinou Gallischkovou a dalšími pacienty s roztroušenou sklerózou setkává pravidelně při cvičení v Centru volného času v Ostravě-Porubě.

Předsedkyně Rosky Ostrava Naďa Nováková nemohla jako každoročně na vernisáži výstavy Jsme, čím jsme chybět. „Kromě toho, že si návštěvníci mají možnost prohlédnout práce pacientů s roztroušenou sklerózou, je to i šance, jak se setkat a popovídat si třeba o věcech, které nás trápí, ale i o tom, co nám v poslední době udělalo radost,“ vysvětluje Naďa Nováková. Mezi účastníky vernisáže byla také MUDr. Olga Zapletalová z Neurologické kliniky ostravské Fakultní nemocnice, která patří mezi špičkové lékaře zabývající se právě léčbou roztroušené sklerózy.

Záštitu nad výstavou převzal moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák. Ten se kvůli pracovním povinnostem letos vernisáže nezúčastnil. Účastníky tak pozdravil alespoň na dálku: „Díla, která si můžete prohlédnout, mohou přiblížit svět pacientů těm, kteří mají to štěstí a žijí své životy ve zdraví a plné síle. Výstava je skvělý počin, díky kterému si lidé bez vážnějších zdravotních potíží mohou uvědomit své štěstí a alespoň trošku poznat úděl těch, kteří to štěstí nemají. Jsem však přesvědčen, že i lidé, které trápí nějaká nemoc, umějí být veselí, zažívat hezké okamžiky a všední radosti. Umějí žít naplno a inspirovat své okolí. A to je i mé přání. Radujte se, užívejte si chvíle pohody, vychutnávejte si hezké věci, které vás jistě i ve vašich životech potkávají,“ uvedl moravskoslezský hejtman ve své zdravici, kterou přečetla Hana Potměšilová.

Výstavu v Galerii Mlejn si zájemci budou moci prohlédnout až do 8. ledna roku 2023.

Zdroj: Inspirante.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email