Search
Close this search box.

SVĚTOVÝ DEN roztroušené sklerózy v Ostravě: přednášky odborníků i sázení slunečnic

foto-1-Hana-Potmesilova-z-Revenia-zahajuje-Svetovy-den-RS-min-scaled

Světový den roztroušené sklerózy si ve středu 17. května připomněli pacienti, lékaři, hosté (i ze Slovenska) a také zástupci Sanatorií Klimkovice, které významnou akci hostily. V rámci programu nechyběly přednášky špičkových lékařů zabývajících se léčbou této nemoci. Po bloku přednášek se pak díky iniciativě Nadačního fondu Impuls sázely slunečnice jako symbol naděje.

Blok přednášek uvedla moderátorka akce, kterou už tradičně byla Hana Potměšilová ze zapsaného spolku Revenium. Ta přečetla zdravici hejtmana kraje Iva Vondráka. Prokurista Sanatorií Klimkovice Josef Dejčík ve svém úvodním slovu uvedl, že akci pořádají Klimkovičtí rádi, protože je organizátoři z Rosky Ostrava vždy nabijí svým nadšením. A svou další poznámkou hned pobavil účastníky, protože je požádal, aby v případě pochval a kladných ohlasů chodili za ním, pokud by měli kritické připomínky, na ty že odpoví obchodní zástupce Sanatorií Klimkovice Ivana Janíková.

Dvě špičkové lékařky na léčbu roztroušené sklerózy, Eleonóra Klímová ze Slovenska a Olga Zapletalová z ostravské Fakultní nemocnice, měly přednášky na stejné téma: Současný zdravotnický management pacientů s RS. Slovenská odbornice hovořila o organizaci léčby pacientů u našich východních sousedů, o nových metodách léčby a dalších zajímavých tématech. Olga Zapletalová pak upřesnila, že MS (Multiplex sclerosis) centrum FN Ostrava nemocnice se stará o 2 230 pacientů s roztroušenou sklerózou, mezi nimiž nejsou jen pacienti z Moravskoslezského kraje. Léčí se zde i menší počty pacientů ze Slovenska, Polska a také tři desítky pacientů z Ukrajiny. 

Po přestávce špičkový urolog Jan Krhut z ostravské FN vysvětlil některé zdravotní problémy, které pacienty s RS přivádějí do ordinací urologa.

Sázení slunečnic  symbolu naděje

Po bloku přednášek účastníci akce zamířili na kolonádu, aby se zapojili do projektu Rozsviťme Česko. Tento projekt Nadačního fondu Impuls představila předsedkyně správní rady Kateřina Bémová. Zmíněná osvětová kampaň si podle ní klade za cíl podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou a zlepšit jejich možnosti a dostupnost léčby a rehabilitační péče. „Symbolem projektu je slunečnice. Její jadérka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky slunečnice zase aktivity NF IMPULS a pacientských organizací. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o niž se potřebují lidí s „ereskou“ opřít, a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Každé ráno navíc slunečnice otáčí hlavu za sluncem a jde vstříc nové naději. Tak jako pacienti s vážnou diagnózou,“ uvedla Kateřina Bémová. Jak upřesnila, v letošním roce se sázely slunečnice už posedmé.

V rámci doprovodného programu si zájemci mohli prohlédnout ve vnitřních prostorách lázní i výstavu výtvarných prací pacientů s RS. Od 18 hodin pak akce pokračovala společenským večerem na kolonádě, hrála jim k tomu Cimbálová muzika Grunt.

Zdroj: Inspirante.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email