Search
Close this search box.

Pacienti mohou rehabilitovat i s pomocí virtuální reality

Snímek obrazovky 2024-04-16 144554

Pacienti s routroušenou sklerózou, po cévních mozkových příhodách a s dalšími neurologickými diagnózami teď mohou ve FN Ostrava rehabilitovat i s pomocí virtuální reality. S aplikacemi, které získaly certifikaci zdravotnického prostředku, pracují fyzioterapeuti a ergoterapeuti na lůžkových odděleních, v ambulancích, ale i na Iktové jednotce Neurologické kliniky FNO a LF OU.

FN Ostrava se využíváním aplikací virtuální reality v běžné klinické praxi snaží nabídnout nemocným nejen nové fyzioterapeutické možnosti, ale také zjistit, jak je tato terapie účinná, bezpečná a v neposlední řadě, jak je pacienty vnímána a tolerována. „ Náš unikátní klinicko-výzkumný projekt chce zjistit, zda u pacientů v časné fázi po cévní mozkové příhodě vede využívání virtuální reality ke zlepšení jejich stavu oproti postupům tzv. konvenční rehabilitace,“ přiblížil terapeutickou novinku zástupce přednosty Neurologické kliniky doc. MUDr. Ondřej Volný, Ph.D.

Do výzkumného projektu, který začíná již na lůžku Iktového centra, jsou zapojeni i fyzioterapeuti a ergoterapeuti Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství FNO a LF OU. Připouštějí, že pacienta mohou při virtuální aktivitě i mírně oklamat. „ Když vidí pohyb svého těla, tak si myslí, že tu aktivitu, nastavenou v aplikaci, nezvládnou. Mají za úkol dát například hrníček na polici, ale neuvědomují si, že to dělají ve větším rozsahu, než by to dělali bez těch brýlí,“ říká fyzioterapeutka Bc. Irena Skřinařová. Její slova potvrzuje i Hana Raděvičová, jedna z pacientek, zapojených do projektu. „ Nepustí vás to dál, dokud neuděláte ten určitý cvik do konce. Je to určitě víc namáhavé, ale za mě hodně zajímavé a člověk může při některých aplikacích zapojit i fantazii,“ dodává žena, která se léčí s roztroušenou sklerózou. Využívání virtuální rehabilitace zatím nemají zdravotní pojišťovny na seznamu hrazených výkonů. Výsledky výzkumného projektu, na kterém spolupracuje i ostravská startupová firma VR Vitalis Pro, věnující se vývoji rehabilitačního prostředí ve virtuální realitě, by mohly přispět ke změně.

Podívejte se i na zajímavé video:  https://youtu.be/CE8VfEWUw8U

Zdroj: Fno.cz

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email