Search
Close this search box.

Záplava slunečnic již potřinácté rozsvítí České Budějovice

Snímek obrazovky 2024-05-27 141950

Více než 600 slunečnic – tolik jich ve čtvrtek 30.5. rozdají na českobudějovickém náměstí pacienti s roztroušenou sklerózou (RS). Chtějí tak upozornit na svou nemoc, kterou v Česku trpí tisíce lidí. Akce se jmenuje Rozsviťme Budějce a letos se koná již třináctý ročník. Kromě slunečnic čeká na návštěvníky i
doprovodný program, který odstartuje na náměstí Přemysla Otakara II. v 16 hodin.

„Stále se potýkáme s tím, že se toho o RS moc neví. Prvotní projevy nemoci mohou být nenápadné, zpočátku lidé mohou cítit jen pouhé brnění prstů. Akcí Rozsviťme Budějce chceme na nemoc upozornit a zároveň pacienty v boji s ní podpořit,“ říká Věra Švábová, ředitelka organizace ROSKA České Budějovice. Návštěvníci se mohou těšit nejen na slunečnice, ale také na bohatý kulturní program pro malé i velké – divadlo Studna nás bude provázet na chůdách, bude připravena Roztroušená stezka, na níž lze vyzkoušet jízdu na invalidním vozíčku, vystoupí děti z Danceline studia, bojové umění nám předvede Gladiators Gym, Ing. Jana Janíčková představí metodu Spirální stabilizace páteře, krev rozproudí bubny Wild Sticks, a k poslechu zahrají kapely Dříwí v Lese, Bonsai č. 3 a RAIN. Osvěžení nabídne ochutnávka Pita pivovaru Samson s.r.o..

Letos se do akce zapojili i místní podniky, jako je HOCH Špalíček, Klika Kitchen & Coffee, ČEZ Areál Vltava, kadeřnictví Lukáš Ron či svatební salon Still – Weddings z Dasného a slunečnice najdete i v jejich podnicích.

A proč se rozdávají zrovna slunečnice? “Její jadérka představují jednotlivé pacienty, okvětní lístky slunečnice zase aktivity NF IMPULS a pacientských organizací, jako je Roska České Budějovice. Stonek symbolizuje zdravou populaci, o níž se potřebují lidí s „ereskou“ opřít a listy na stoncích znázorňují podané pomocné ruce rodiny či přátel. Každé ráno navíc slunečnice otáčí hlavu za sluncem a jde vstříc nové naději – tak, jako pacienti s vážnou diagnózou” vysvětluje Kateřina Bémová, ředitelka NF Impuls, který je partnerem akce.

„Rehabilitace je pro pacienty s RS velmi důležitá. Musí pravidelně cvičit, chodit a rehabilitovat, aby zabránili tuhnutí svého těla. Výtěžek použijeme na nákup rehabilitačních pomůcek a zajištění akreditovaných fyzioterapeutek zaměřených na problematiku roztroušené sklerózy. “ doplňuje Věra Švábová.

A co Vy, přijdete si také pro svou slunečnici?

RS v Česku trpí přibližně 23 tisíc lidí. Chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému většinou propuká v mladším věku a častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice také EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D.

Kontakt: Věra Švábová vera.svabova@roska-cb.cz tel: 776 369 693


Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email