Danceterapie

Člověk se musí pohybovým dovednostem neustále učit a zdokonalovat jejich stávající úroveň, přizpůsobovat je vnitřním a vnějším podmínkám života.
Taneční pohybová terapie pro lidi s roztroušenou sklerózou mozkomíšní probíhá jednou týdně. Mohou se ji účastnit všichni zájemci bez ohledu na rozsah postižení i lidé, kteří mají zájem o pohyb a nemají žádné zdravotní problémy.

Jedná se především o pohyb s hudbou, která pomáhá při vedení pohybu, řízení dechu a vlastní inspiraci. Soustředíme se na procvičení všech částí těla, dechová cvičení, relaxaci a odstranění svalových dysbalancí. Využíváme prvky z jógy i tchai-ti. Kromě vlastních cvičení zařazujeme do terapeutických hodin i nácvik pohybových skladeb, které napomáhají nejen k procvičení jednotlivých částí těla, ale i paměti. Jedním z našich cílů je i předvádět naše výsledky veřejnosti.

V poslední době zařazujeme do terapeutických hodin i poznatky získané na studijní stáži v Kanadě. Jedná se především o prvky z taneční terapie a školy chůze.

Z našich předběžných vědeckých výsledků vyplývá, že pravidelný pohyb s hudbou a setkávání s lidmi s podobnými problémy pozitivně ovlivňuje psychickou i fyzickou kvalitu života, stabilitu a přibližuje výsledky spirometrických vyšetření normám běžné populace.

Mgr. Marcela Zálišová, tel. 736 64 18 88 e-mail: zalisova@seznam.cz

Dobrý den, 8 let trpím RS je mi 31 let a zatím jsem plně pohyblivá (kromě attak). Chtěla bych doporučit svým spolupacientkám orientální tanec (nazývaný též břišní). Tanec posiluje mou psychiku a myslím, že je i výborný pro uvolňování a rozpohybování nejrůznějších svalových partií těla (včetně pánevního dna).

Přeji vše dobré sklerotička Dája

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email