Search
Close this search box.

Lidé v Českých Budějovicích podpoří pacienty s roztroušenou sklerózou

czech-budejovice-178811__340

Desítky sportovních nadšenců z Českých Budějovic a okolí se v pátek 22. března zúčastní Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Jejich zapojením do společných fitness lekcí chtějí organizátoři akce upozornit na problémy pacientů s tímto onemocněním a zároveň je také podpořit v pohybu, který je pro ně důležitý. Výtěžek z dobrovolného vstupného poputuje na rehabilitace pacientů.

Lidé s roztroušenou sklerózou i jejich blízcí budou cvičit ve Mateřském centru Máj v Českých Budějovicích, kde se zapotí při jedné z pěti cvičebních lekcí pilates, kraniosakrální jógy nebo například tai-či. První lekce začíná v 16 hodin, poslední pak končí ve 21 hodin. Vstupné je dobrovolné. „Maratonu se vždy účastní lidé všech věkových kategorií, od dětí po seniory. Jak lidem s nemocí, tak jejich blízkým se tu nabízí možnost vyzkoušet si, co zvládnou, a třeba se i motivovat k pravidelnému pohybu a cvičení. Zájemci se nemusí nikde registrovat, stačí přijít a zacvičit si,“ říká Věra Švábová z organizace ROSKA České Budějovice, která spolu s Nadačním fondem IMPULS celou akci pořádá. Podle ní je také důležité, že široká veřejnost díky akci vidí pacienty jako aktivní jedince, kteří své nemoci nepodléhají. Pro úspěšnou léčbu RS je totiž pohyb nezbytný. „Díky němu se pacienti udržují v dobré kondici a tělo jim slouží mnohem lépe. Navíc se ukázalo, že úspěch biologické léčby, kterou pacienti s RS často podstupují, je výrazně vyšší u těch, kteří se pravidelně hýbou,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS. Její slova potvrzuje i motto sportovního maratonu: „Vítězem MaRSu je každý, kdo vezme život do vlastních rukou.“

„Pravidelný pohyb je pro pacienty s RS důležitý i společensky, při cvičení ve skupině zase získají pocit, že na nemoc nejsou sami. U rehabilitačního cvičení je pak zásadní najít tu správnou míru, aby každý cvičil dle svých možností a nepřetěžoval se. I v tom může MaRS pomoci, aby si každý našel to, co mu vyhovuje, ale hlavně zůstával aktivní,“ vysvětluje fyzioterapeutka Jitka Hosnedlová, která v rámci MaRS povede lekci rehabilitačního cvičení s prvky Feldenkraisovy metody. Peníze vybrané z dobrovolného vstupného poputují na rehabilitační pobyty, které tvoří u léčby roztroušené sklerózy nejnákladnější položku. Letošní MaRS je již 13. v pořadí a probíhá v celé České republice. Vedle Českých Budějovic se tak bude cvičit například i v Praze nebo Jihlavě. Celkem se zapojí bezmála 30 míst po celé zemi. Více informací najdete na maratonmars.cz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email